wtorek, 28 grudnia 2010

Klaudia Grygierczyk - rysunek

"Miasto"




      Na ostateczny wybór tematu i formę realizacji podjętej przeze mnie pracy dyplomowej wpłynęło kilka zasadniczych czynników. Znaczące było dla mnie zainteresowanie historią oraz pojęcie miasta, które jest niezwykle szerokie. Oscyluje ono już obok ludów koczowniczych, które z potrzeby stabilizacji, bezpieczeństwa oswoili i zapanowali nad określonym obszarem, tworząc własną organizację. Wielkie osady zaczęły przekształcać się w miasta z centralnie usytuowanym rynkiem, jako częścią publiczną przeznaczoną na wielkie zgromadzenia. Ta forma przetrwała do dziś.
Miasto jest zmieniającym się i rozszerzającym w niezwykłym tempie tworem, przechodzącym niejednokrotnie w olbrzymie aglomeracje. Stanowi ono jednak nie tylko encyklopedyczne pojęcie, jest czymś więcej.
Analizując i wgłębiając się w zapiski graficzne planów miasta i map - stają się one nie tylko informacją, ale również niezwykle imponującą struktura graficzną. To właśnie ona stała się dla mnie punktem wyjściowym i inspiracją do powstania pracy dyplomowej. Poprzez szereg rysunków chciałam zwrócić uwagę, że miasto może być rozpatrywane także, jako samoistnie żyjący obraz graficzny oderwany od samego pojęcia.
      Forma mojej pracy przybrała charakter cyklu pt. "Miasto" złożonego z 5 prac rysunkowych. Ostateczny efekt poprzedzały liczne szkice, układy i rozwiązania graficzne na mniejszych arkuszach. Sam dobór formatu 140 x 200 cm nie był przypadkowy, bowiem rysunki miały tworzyć ogromne płaszczyzny, wizualnie dające efekt przestrzeni. W założeniu białe pola mogą być odczytywane, jako tereny niezamieszkałe, wypełnione poszczególnymi skupiskami tworzącymi miejska aglomerację. Sama struktura graficzne rysunków jest mocno zagęszczona wychodząca od motywów kolażowych, które w przełożeniu na rzeczywistość miały symbolizować centrum. Całość daje efekt abstrakcyjnych układów graficznych.

Klaudia Grygierczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz