poniedziałek, 27 grudnia 2010

Dorota Cioch - rzeźba

 "Portret Matki"








Kobieta ma w sobie niezwykłą siłę przetrwania. Dzięki swojej intuicyjnej wizji przewidywania zapobiega wydarzeniom, swoim zaangażowaniem potrafi jednoczyć ludzi, jest uczuciowa, wytrzymała, cierpliwa. Wewnętrzna siła kobiety to niezastąpiony przewodnik, który pozwala na odkrywanie i kumulowanie energii do podjęcia działania.  
    Pomyślmy przez chwilę o kobietach w naszych rodzinach. Jak duży bagaż doświadczeń niosą wraz ze sobą przez życie. Jesteśmy świadkami ich szczęścia, smutków , rozczarowań, sukcesów.
    Kobiety, żony, matki, żyjące współcześnie, wypełniając swoje role na wielu płaszczyznach, chcą oprócz macierzyństwa i doświadczeń pani domu, przeżyć coś dla siebie, ambicjonalnie ważnego.
    Taka jest moja mama, której zawdzięczam bardzo dużo, a może i wszystko.Jest kobietą niezwykle wrażliwą, emocjonalną, kochającą a przy tym silną, zdecydowaną i pewną siebie. jest podporą i bezgranicznie pomocnym człowiekiem. Jej wewnętrzna siła pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w codziennym życiu. Pokłady tej siły koncentrowane i skoncentrowane są Skąd czerpie energię i siłę aby sprostać wszystkim obowiązkom dnia codziennego. Jest coś w tym niezwykle istotnego i cennego.
    Przeplatanie życia codziennego z marzeniami tworzy niezwykłą kumulację myśli, czynów, dzięki, którym czujemy potrzebę rozładowania energii, wyzbycia się niej z naszej świadomości, skoncentrowaniu się na pewnym obiekcie.
    O sile kobiet może świadczyć macierzyństwo, które wymaga niezwykłego poświęcenia , bardzo często rezygnacji z marzeń, a jednocześnie daje szczęście i bardzo często wsparcie w trudnych sytuacjach.  
    To właśnie matka najczęściej poświęca się dla rodziny, która jest dla niej niesamowitym źródłem siły. Sploty różnych wydarzeń, łączą się ze sobą tworząc nowe, nieznane pokłady energii, które potrzebują ujścia lub skoncentrowania się na stabilnym przedmiocie.
    Moja praca ma na celu osiągnięcie wyrazu kobiecej potęgi, siły. Powinna wyrażać nie tylko wymiar duchowy ale również fizyczny. Symbolizuje ona siłę i wytrwałość kobiety w codziennym życiu.
    Forma tkana ma na celu ukazanie, że tylko poprzez ciężką, wymagającą skupienia oraz cierpliwości pracę możemy w życiu coś osiągnąć.
    Przeplatanie się wątków scharakteryzowane jest z codziennością z podejmowaniem od nowa tych samych czynności.
    W pracy rzeźbiarskiej oprócz symbolicznego przedstawienia chciałam pokazać również połączenie dwóch materiałów pochodzących z natury. Inspirujący dla mnie był sam motyw połączenia, ponieważ chciałam uzyskać efekt łączenia ze sobą elementu delikatnego z twardym. Powstaje pewne napięcie, które jest na pograniczu wytrzymałości. Odnosimy wrażenie, że za parę chwil się zerwie, nie wytrzyma.
    Kamienie, które wykorzystałam, symbolizują próby owego łączenia, kontaktu dwóch materiałów. Czasami dochodzi do zatracenia łączności, jednak ślady pozostają.
    Kamień to opoka na której budujemy coś cennego, coś co powinno przetrwać. Są to swego rodzaju szpulki w które wplatana jest siła kobiety.
    Przeplatanie się lin, sznurów, nici to egzystencja kobiety w świecie. Wypełnia swoje przeznaczenie zgodnie z pewnymi torami, a jednocześnie szuka nowych doświadczeń.  
Przestrzeń za zasłoniętą częścią symbolizuje odcięcie od świata zwyczajnego, fizycznie namacalnego.




Dorota Cioch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz